logo
 
شرکت سرمایه‌گذاری عدالت استان مازندران
 
  ورود درباره ما گالری تصاویر تماس با ما آرشیو اخبار معرفی مدیران صفحه اصلی
 
 
سازمان خصوصی سازی
آموزش بورس در20 دقیقه
ده نکته ای که هر سهامدار باید بداند
آشنایی با ارکان بازار اوراق بهادار
انواع هفتگانه ریسک


هر سهامداری باید بداند ...

راي سرمايه‌گذاري در بورس توجه به برخي نكات مي‌تواند مفيد باشد و ما را در رسيدن به اهدافمان ياري دهد. موارد زير از جمله نكات مهمي هستند كه برخي از آنها از اصول مهم و پايه‌اي سرمايه‌گذاري در اين حيطه‌اند:
۱- انتخاب صنعت برتر: در ميان صنايع مختلف صنايعي هستند كه ميانگين بازده (سودآوري) آنها از ميانگين بازده بازار بيشتر است. پس چرا آنها را انتخاب نكنيد؟!
۲- انتخاب شركت برتر: پس از گزينش صنعت برتر حالا به سراغ شركت‌هايي برويد كه بازده آنها از ميانگين بازده آن صنعت بالاتر است. (منظور از بازده، كليه سودهاي حاصل از شركت اعم از EPS، اختلاف قيمت، سهام جايزه و... در يك مدت معين مي‌باشد.)
۳- ميزان نقد‌شوندگي: هيچگاه سهمي نخريد كه در فروش آن دچار مشكل شويد. نقد شوندگي عامل بسيار مهمي است كه هرگز نبايد مورد غفلت قرار گيرد. اين عامل متاثر از پارامترهايي مثل حجم معاملات شركت، تعداد سهام معامله شده، دفعات معامله، تعداد خريدار و... مي‌باشد.
نقدشوندگي به صورت رتبه‌اي مطرح مي‌شود و رتبه 1 به معناي بالاترين ميزان نقد شوندگي است و رتبه‌هاي 2 و 3 و 4 و..... به ترتيب نقد شوندگي كمتري دارند. (گزارش رسمي بورس درخصوص رتبه‌بندي نقدشوندگي شركت‌ها هر سه ماه منتشر مي‌شود).
برخي از افراد تا رتبه 100 را قابل قبول مي‌دانند. بعضي‌ها بيشتر از 50 نمي روند و عده‌اي هم به بيشتر از 20 رضايت نمي دهند. به هرحال بسته به استراتژي و هدف سرمايه‌گذاري‌تان، ملاكي را براي خودتان قرار دهيد.
رتبه نقد شوندگي در يك محدوده زماني قابل محاسبه است مثلا يكساله، شش ماهه، يك ماهه و... اما در بيشتر موارد از نقد شوندگي 3 ماهه استفاده مي‌شود.
۴- ميزان سهام در دست سهامداران عمده: هر چه اين ميزان كمتر باشد و سهم يك شركت بيشتر در دست مردم و سهامداران جز باشد، بهتر است؛ چرا كه در اينجا عرضه و تقاضاي واقعي است كه ميزان قيمت را تعيين مي‌كند. در صورتي كه قسمت اعظمي از سهام يك شركت در دست سهامداران عمده باشد، به همان نسبت آنها مي‌توانند كنترل بيشتري را بر قيمت آن سهم اعمال كنند؛ و در اين بين سهامدار جز است كه ضرر مي‌كند.
۵- اخبار اقتصادي و سياسي: همواره به اخبار داخلي و خارجي توجه داشته باشيد. فكر نمي كنم روزانه 15 دقيقه گوش دادن به اخبار يا مطالعه روزنامه‌ها وقت زيادي بگيرد، اما كمك بزرگي به شما خواهد كرد تا بتوانيد در برخي موارد روند بازار را پيش بيني كنيد و همين طور صنايع خاصي را مورد توجه قرار دهيد.
۶- P/E: اين شاخص مطالب بسيار زيادي به ما مي‌گويد. مثلا به ما مي‌گويد كه جو بازار از يك سهم به‌خصوص چه انتظاري دارد. ميزان بالاي اين شاخص مي‌تواند نشاندهنده اين واقعيت باشد كه سهامداران چشم اميد به آن سهم بسته‌اند و باور دارند كه پيشرفت قابل ملاحظه‌اي خواهد داشت.
ميزان رشد P/E را نيز فراموش نكنيد؛ سال‌هاي مختلف را باهم مقايسه كنيد و شركت‌هاي يك صنعت را نيز با يكديگر مقايسه كنيد تا زمان ورود و خروج را تشخيص دهيد.
۷- اخبار طرح و توسعه شركت: به دنبال اخبار و اطلاعات شركت مورد نظرتان بر آييد. آيا شركت طرح توسعه، افزايش سرمايه، پروژه‌هاي آتي دارد يا خير؟ مسلما انتخاب شركتي كه موارد مذكور را دارد به جاي شركتي كه مدت‌ها است افزايش سرمايه نداده، پروژه جديدي اجرا نكرده و طرحي براي آينده ندارد، عاقلانه تر است. مخصوصا سرمايه‌گذاري كه تصميم به استمرار و ادامه سرمايه‌گذاري دارد حتما بايد به اين مطلب توجه كند.
۸- ميزان رشد EPS: كدام شركت‌ها رشد EPS بيشتري داشته اند؟ كدام شركت‌ها معمولا در اول سال مالي EPS پايين‌تري اعلام كرده و در طول سال مرتبا آن را تعديل مثبت مي‌كنند؟ آنها را از نظر دور نداريد.
۹- سبد سهام: هميشه سبد سهام درست كنيد. با اين كار ريسكتان را پايين مي‌آوريد. به قول يك مثل قديمي همه تخم‌مرغ‌ها را داخل يك سبد نگذاريد. در تشكيل سبد، تعدد و تنوع شركت و صنعت را فراموش نكنيد.
۱۰- استراتژي: همواره يك استراتژي داشته باشيد و خود را مقيد به پيروي از آن بدانيد. متاسفانه اكثر ما دنباله رو ديگران هستيم بدون اينكه خودمان برنامه مشخصي داشته باشيم و فقط با تقليد از ديگران پي آنها مي‌رويم. البته تقصير هم نداريم چون اطلاعات كافي وجود ندارد و به طور تخصصي به سرمايه‌گذاري در بازار سهام كه در خيلي از جاها يك شغل است و يك تخصص پيچيده (و البته پر‌سود)، نپرداخته‌ايم.
قبل از اينكه سرمايه و پول خود را به خطر بياندازيد، روي كاغذ (البته در دنياي تكنولوژيكي امروز كامپيوتر) روش‌ها و استراتژي‌هاي مختلف را در طول زمان امتحان كنيد و آنها را با يكديگر مقايسه كرده و معايبشان را رفع كنيد و سيستم خاص خودتان را پرورش دهيد؛ حتي اگر مدت زيادي روي اين كار (خريد و فروش فرضي) وقت صرف كنيد يقينا با دستي پرتر وارد بازار واقعي بورس مي‌شويد. بهتر و موفق‌تر از كسي كه ساليان سال در بازار بورس است و بدون هيچ استراتژي مشخصي چشم به دهان ديگران دوخته تا ببيند آنها چه مي‌گويند و آن كاري را بكند كه ديگران مي‌كنند.
خاطر نشان مي‌كنم كه هرگز از يك تكنيك به تنهايي استفاده نكنيد چون بازار به آن اندازه ساده نيست كه متاثر از يك يا چند عامل ساده باشد بلكه عوامل مختلف و متعدد و گاهي پيچيده و غير قابل پيش بيني و جود دارند كه علاوه بر آن كه خودشان به تنهايي يك علل تاثير گذارند، تعامل آنها با يكديگر نيز نتايج متفاوتي را باعث مي‌شود.
منبع: http://abourse.mihanblog.com

 

مشخصات سهام داران
 

 

Index | Users |about |Contact | Services | News | Upload | Sign
Caspianpardazesh.ir — طراحی: مدیریت ارتباطات کاسپین